اجتماعیاخباراقتصادیپیوندهاخبر ویژهسیاسی

گرانی قیمت میوه و تره بار در میدان الغدیر اهواز/تعیین قیمت به دست دلالان است

بالا رفتن قیمت محصولات به دست واسطه ها در میدان مرکزی تره بار اتفاق می‌افتد و فروشندگان میوه، نقش چندانی در این افزایش قیمت ندارند.

افزایش قیمت میوه در روزهای اخیر، میوه به دلایل مختلف از جمله تعدد واسطه‌ها و دلالان افزایش قیمت یافته است و فروشندگان میوه و تره بار هم مانند خریداران از این قیمت‌ها متضرر می‌شوند.

عده‌ای از دلالان که به سلف خر معروفند، میوه را پیش از رسیدن آن، از باغدار پیش خرید و بین خود خرید و فروش می‌کنند و با چند دست واسطه کالا به دست مردم می‌رسد، اما این مطلب قابل اثبات و پیگیری نیست.

البته بخشی از میوه خریداری شده هم جز ضایعات محسوب می‌شود و خریدار روی آن ممکن است ضرر کند و در مواردی، نصف محصول یک باغ جز محصولات درجه یک نیست و به قیمت پایینی خرید و فروش می‌شود.

نقش موثر فروشندگان میوه و تره بار در افزایش قیمت محصولات باغی افزود: صنف فروشندگان میوه هم مثل عموم مردم خریدار میوه است و مثل مردم میوه را از میدان اصلی خریده و با مبلغی حاشیه سود، در سطح شهر به فروش می‌رساند، اما تفاوت ما با مردم این است که مردم مثلا دو کیلو میوه می‌خرند و ما پانصد کیلو.

همچنین برند سازی و خروج این صنف از فروش سنتی میوه را تنها راهکار واقعی شدن قیمت میوه در صورتیکه حرکت میوه از مبدا تا مقصد که همان فروشگاه‌های سطح شهر است مشخص باشد، دست واسطه‌ها قطع شده و قیمت خرید و فروش آن مشخص و شفاف می‌شود و کسی نمی‌تواند میوه را به چند برابر قیمت خرید از باغدار، به مشتری بفروشد.

بارندازها از نظر تعریف عرفی به فضای در مقابل غرف بار فروشی میدان برای بارگیری و تخلیه است به نحوی که به این بهانه سال ها در این مورد با هزینه های هنگفت و بالا موجب حضور و فعالیت دلالان هستیم .

نظارت بازرسان اتحادیه می تواند در کنار نظارت و رصد نیروهای سازمان صمت نقش موثری در کنترل قیمت ها و حذف سودجویان واسطه گر باشد به شرطی که این موضوع تداوم داشته باشد./قلم خوزستان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا